Odgoj i obrazovanje za budućnost: Pripremamo učenike za fakultete i život
Franjevačka klasična gimnazija Visoko – povijest, izazovi i postignuća
Franjevačka gimnazija u Visokom utemeljena je 1882. godine u Kreševu, odakle je već 1883. preseljena u Guču Goru kod Travnika. Godine 1900. uselila je u novu zgradu u Visokom, čime je započela franjevačka odgojno-obrazovna djelatnost u tom gradu. Tijekom povijesti Gimnazija je prolazila kroz različite izazove te djelovala u raznim oblicima. Paralelno s Gimnazijom funkcionira i Franjevačko sjemenište, ustanova za odgoj dječaka koji žele postati franjevci i svećenici, kao i konvikt, internat za učenike iz udaljenih mjesta.
Od samog početka Gimnaziju su pohađali i vanjski učenici različitih konfesija, pretežno iz Visokog i okolice. Međutim, tijekom povijesti bila je prisilno zatvorena, sve do ponovnog otvaranja 1948. godine.
Za vrijeme Domovinskog rata, od travnja 1992. do ožujka 1996., Gimnazija je djelovala u izbjeglištvu u Baškoj Vodi. Od školske godine 2007./08. u Gimnaziju su se ponovno počeli upisivati vanjski učenici različitih vjeroispovijesti, a prvi put od osnivanja i učenice.
– „Gimnaziju danas pohađaju svi učenici koji žele završiti našu školu, neovisno o vjeri i naciji. Imamo i nekoliko sjemeništaraca, no njihov je broj drastično opao. Trenutno ih je samo dvojica, dok ostali pripadaju skupini vanjskih učenika. Ukupno imamo 120 učenika,“ kazao je ravnatelj Gimnazije fra Stipo Alandžak za Fenu.
Dodao je kako učenici ove gimnazije nakon završetka srednjoškolskog obrazovanja upisuju razne fakultete u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj te drugim europskim zemljama.
– „Naša gimnazija jedinstvena je u Bosni i Hercegovini – ne samo kao jedina franjevačka gimnazija, već i kao klasična gimnazija. Većina učenika ovdje stanuje, a uz obrazovanje pridajemo veliku pažnju i njihovom odgoju. Nastojimo ih osposobiti ne samo za fakultete nego i za život,“ istaknuo je fra Stipo.
Ravnatelj je naglasio da učenici dolaze iz cijele Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Europe, pa čak i Konga. No, jedna od najvećih poteškoća s kojom se Gimnazija suočava jest opadanje broja sjemeništaraca zbog smanjenog interesa za franjevačko zvanje.
– „Prije 18 godina, kada sam došao u Gimnaziju, bilo je oko 70 sjemeništaraca. Danas ih imamo samo dvojicu. Ipak, ohrabruje što neki mladi ljudi nakon završetka drugih srednjih škola odluče studirati teologiju i postati svećenici,“ dodao je fra Stipo.
Franjevačka klasična gimnazija poznata je i po svojoj knjižnici, koja broji oko 65.000 naslova.
– „Naša je knjižnica jedna od najbogatijih u Bosni i Hercegovini. To možemo zahvaliti fratrima, posebno fra Ignjaciju Gavranu, koji su desetljećima marljivo prikupljali vrijedna djela. Međutim, suočavamo se s problemima nedostatka osoblja te nastojimo u suradnji s civilnim vlastima oživjeti ovu knjižnicu kako bi postala dostupna široj javnosti,“ naglasio je ravnatelj.
Posebno je ponosan na činjenicu da je u školi nedavno otvorena prva digitalna učionica budućnosti u Bosni i Hercegovini, što Franjevačku gimnaziju Visoko čini predvodnicom u modernizaciji obrazovanja.
Fena / Visoko.co.ba
Cijeli intervju pogledajte na linku: